Фрагменти червоного прапора – символа перемоги і мужності ліквідаторів

1 жовтня 1986 року на 150 – метровій вентиляційній трубі ЧАЕС дозиметристами спецдозрозвідки Олександром Юрченком – начальником загону спецдозрозвідки штабу Міноборони СРСР, Валерієм Стародумовим – заступником начальника тогож загону, Олександром Сотніковим – офіцером Міноборони СРСР було встановлено червоний прапор на честь післяаварійного пуску 1-го енергоблоку та як символ перемоги і мужності ліквідаторів, що брали участь в дезактиваційних роботах на покрівлях енергоблоків в умовах зверхвисоких радіаційних полів.

Пізніше, у 1989 році, прапор було знято з труби та поділено на фрагменти, які роздали ліквідаторам. 2008 року один з фрагментів прапору, що належав доктору біологічних наук, видатному радіоекологу Миколі Павловичу Архипову, був переданий Національному музею «Чорнобиль» його сином – учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, радіоекологом Андрієм Архіповим.

М.П. Архипов (1932-2003) – учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у травні 1986 р. – начальник лабораторії радіобіологічних досліджень при Урядової комісії, потім директор Чорнобильського науково-технічного центру. Тільки протягом 1986-1987 рр. підготував більше 80 документів по оцінці радіаційної та радіоекологічної обстановки в 30-км зоні, випробуванню методів і засобів дезактивації, пропозицій по зменшенню впливу наслідків аварії на об’єкти народного господарства й навколишнє середовище, у липні 1986 склав перші карти радіаційного забруднення 30-км зони.

Музей розшукує власників інших фрагментів прапору, маючи за мету його повне відтворення.

prapor