ВІРТУАЛЬНА ВИСТАВКА «МИ ВИЙШЛИ ІЗ ЧОРНОБИЛЬСЬКОГО БОЮ». Графіка з фондів Національного музею «Чорнобиль»

Автор  Олег ВЕКЛЕНКО (1950 р.н.) – член Союзу художників СРСР (1983), заслужений діяч мистецтв України (1986),    професор,  завідувач кафедрою графічного дизайну Харківської  академії  дизайну  та  мистецтв, член-кореспондент   Національної   Академії   мистецтв України, президент Міжнародної триєнале екологічного плакату і графіки  «4-й блок» (з 1991 року).

На ліквідацію наслідків аварії на ЧАЕС а ЛНА на ЧАЕС потрапив по мобілізації, як офіцер запасу, в перших рядах, призваний    29 квітня 1986 р.   Харківським  військкоматом. Старший лейтенант 25-ї бригади радіаційно-хімічного захисту Олег Векленко перебував на посаді начальника пересувного військового клубу з 3 травня по 3 липня 1986 року. В його підпорядкуванні була машина з водієм та кіномеханіком. Транспорту не вистачало, і при необхідності доводилось підключатися до різноманітних робіт. В перший тиждень на ЧАЕС не потрапляв, а потім, це стало майже щоденним обов’язком. Увесь політвідділ повинен був з будь-яким підрозділом їздити на станцію – «піднімати бойовий дух».

Малювати там почав майже машинально, для того, щоб відволіктись. Почали надходити прохання від товаришів по службі зробити їх портрети, які в подальшому використовували для оформлення агітаційних листівок, дощок пошани, а пізніше і виставок на чорнобильську тематику.

Повернувшись додому спочатку почувався нормально, потім раптово погіршився стан здоров’я. Після досліджень крові, потрапив в інститут радіології, де для нього почався інший Чорнобиль – тривале лікування.

Згодом у Харкові створилося громадське Чорнобильське об’єднання, найперше та численне в Союзі. Чорнобильці попросили влаштувати виставку малюнків і фотографій, зроблених в зоні відчуження. Ця виставка – “Місце подвигу – Чорнобиль” пройшла в Харківському художньому музеї у жовтні – листопаді 1986 року , в м. Краснограді Харківської області та в м. Губкіні Білгородської області у 1988 році.

До вашої уваги портрети воїнів 25-ї бригади радіаційно-хімічного захисту з  дезактивації об’єктів  і  території  30-км зони, які були написані автором у травні-червні 1986 року у місці дислокації бригади – селі Оране Чорнобильського району.

Папір, вугілля, сангіна.

Всі роботи автор подарував музею у 2006 році.

Віртуальна виставка представляє всю колекцію – 31 портрет.

Дорогі друзі! Якщо хтось упізнав на портреті себе, свого побратима, друга, родича, просимо написати нам в музей та розповісти про долю людини.

Це дуже важливо для збереження історичної пам’яті для майбутніх поколінь.

Адресу музею ви знайдете на сайті.