РІК ЯПОНІЇ В УКРАЇНІ. МІЖНАРОДНА ВИСТАВКА «ОКІАҐАРІ КОБОШІ ДЛЯ ФУКУШІМИ: СОЛІДАРНІСТЬ ВІД УКРАЇНИ»

На виставці, яка відкриється у Національному музеї «Чорнобиль»  11 березня 2017 року з 13.30 представлено 200 окіаґарі кобоші, що розмальовані відомими митцями Франції, Італії, Японії, України, а також ліквідаторами наслідків аварії на ЧАЕС, постраждалими, дітьми.

«ОКІАҐАРІ КОБОШІ ДЛЯ ФУКУШІМИ: СОЛІДАРНІСТЬ ВІД УКРАЇНИ»
міжнародна виставка японських традиційних ляльок

11.03.2017 – 01.09.2017

ВХІД ВІЛЬНИЙ

Окіаґарі – кобоші (дослівно «маленький монах, що встає») – витвір народного мистецтва, талісман-оберіг, якому вже понад 400 років, починаючи з епохи Едо, символізує удачу  для мешканців регіону Айдзу префектури Фукушіма. Зараз, після Великого землетрусу 2011 року, вона наче втілює в собі кредо жителів Токоху – “ніколи не здавайтеся”. Люди спокійно та терпляче відновлюють втрачене і скільки б вони не падали, вони завжди піднімаються з ніжною усмішкою на обличчях.

Проект «Окіаґарі-кобоші» – це ідея японського дизайнера Кензо Такада, який вже довгі роки живе та творить далеко від батьківщини у Франції. Відомі французькі, італійські, іспанські митці з побажанням якнайшвидшого відновлення Японії від стихійного лиха та японські митці з молитвою за швидку відбудову рідної країни наносять символічні малюнки на білу основу іграшки Окіаґарі-кобоші, створену місцевими майстрами регіону Айдзу. Розмальовані таким чином Окіаґарі-кобоші виставлялися у Франції та інших країнах Європи. Такі виставки надають прекрасну можливість згадати та подумати про Великий східно-японський землетрус та спричинену ним аварію на АЕС Фукушіма, про людей, які прагнуть до відновлення, про підтримку та допомогу в такому відновленні та відбудові.

У майбутньому планується передати ляльок Окіаґарі-кобоші жителям префектури Фукушіма як голос підбадьорення від Європи.

2017-го року проект прийшов до України. Своїх Окіаґарі кобоші для жителів Фукушіми розмалювали ліквідатори наслідків Чорнобильської катастрофи, евакуйовані з радіаційно забруднених міст та сіл, українські діти, діти-інваліди, відомі українські митці, музиканти, спортсмени. Ці Окіаґарі-кобоші особливі, вони зроблені з перероблених тисяч журавликів оріґамі, які були надіслані з усього світу у Хіросіму, у Меморіальний парк миру до пам’ятника  «Дитя миру» – Садако Сасаки – японської дівчинки, що померла від лейкемії після ядерного бомбардування.

У традиційних ляльок – японської окіаґарі-кобоші та української неваляйки (вона має багато імен: “іванець-киванець”, “невгамовка”, “покиванка”, “нелягайка”) є  багато спільного. Вони символізують чи не найголовнішу рису характеру наших двох народів – вміння терпляче мужньо перемагати найнесприятливіші обставини. Народи  Японії  i  України  у  рiзнi часи пережили величезні трагедії  20 та 21 століть, які  єднають жахливі наслідки ядерної ери. Вони змінили не тільки історію  двох держав, а й  самосвідомість японського та українського народів,  назавжди закарбувавши  бажання жити у мирі, злагоді, служити прикладом примирення між людиною, наукою і технологіями, які поставили під конкретну загрозу існування людської цивілізації  та самої планети Земля.
У експозиції виставки представлено 200 Окіаґарі-кобоші з країн Європи, України та Японії.

Яскравим емоційним доповненням до експозиції, що посилює послання прагнення миру та відновлення,  є дитячі живописні полотна Дитяча Герніка, створені дітьми Хірошіми та Нагасакі – японських міст, які пережили атомне бомбардування у 1945 році.

Дитяча Герніка – це міжнародний дитячий художній проект створення муралів – послань прагнення миру у усьому світі на зразок полотна одного із найвидатніших митців XX століття, іспанського художника Пабло Пікассо «Герніка». До проекту  цього року приєдналися і українські діти.